Prečo svetu vládnu psychopati a prečo ženy priťahujú zlí chlapci?

Autor: Ivette Lešundáková | 18.8.2014 o 11:31 | Karma článku: 6,08 | Prečítané:  1158x

Téma prejavov psychopatie medzi manažérmi je aktuálne v HR kruhoch mimoriadne rozšírená a populárna. Len tento rok som sa zúčastnila hneď niekoľkých konferencií a prednášok, ktoré ozrejmovali identifikátory a vlastnosti mocných lídrov, považovaných ako za mocných a inšpiratívnych, tak súčasne za bláznov. Niektoré prezentácie sa snažia i ponúknuť odpoveď na otázku, ako s takýmito ľuďmi pracovať. To je „všetko pekné“, zvykne na tieto rady reagovať prítomné plénum, ale rady sú sťa vystrihnuté z časopisu „Ako na to“.. Genialita sa vždy, môžeme povedať až historicky, spájala s „nenormálnosťou. Umelci, lídri, vládci, ľudia ovládajúci davy, mienkotvorcovia a diktátori, všetci mali spoločnú jednu vec. Boli iní.

Boli neuveriteľne charizmatickí, priam neodolateľne šarmantní, rovnako však bezohľadní, málo empatickí. Ale vždy vedeli dokonale manipulovať s ľuďmi okolo seba a robili to tak, že im človek ich moc, jednoducho, veril. Keď sa spoločnosť ocitla sa v stave krízy, potrebovala ich a oni dostali priestor. Získali ovečky, zmätené vo svete chaosu, ktoré slepo nasledovali svojho baču.

Ak element krízy nebol, dokázala ho takáto osoba navodiť a na pocite strachu a potrebe ochrany si vybudovať imidž toho, kto veci vráti na správnu mieru.

Štatistiky hovoria, že vo svete lídrov a manažérov prejavuje patologické poruchy správania až 3,5% z nich. Medzi povolania s najväčším počtom psychopatov patria nielen manažéri, ale i obchodníci, ľudia z médií, chirurgovia a kňazi.

Prečo tomu tak je? Len sa domnievame. Možno preto, že celý čas musia hrať dve role. Chirurg si nesmie pripustiť plač zúfalej rodiny pacienta a po návrate domov sa od neho očakáva, že sa zahrá s deťmi. Moderátorka musí mať výbornú náladu i napriek tomu, že sa s ňou deň predtým škaredo rozišiel priateľ. Kňaz? Vo spovednici si toho vypočuje toľko, že ak by si to pripúšťal, zrejme sa nedokáže ani poriadne najesť.

Samozrejme, že sú málo empatickí. Musia byť, aby prežili. Sú si vedomí svojho postavenia, prípadne ho nadhodnocujú. Sú to notorickí klamári a podvodníci. Ale absolútne neodolateľní.

Ako muži, tí „zlí chlapci“ s prenikavým a drsným pohľadom, v kožených bundách a rytmickou chôdzou. Tí, čo nemajú len tú, ktorá im neujde a ako veľmi im ublížia sa ich samotných nikdy nedotkne. Sú to presne oni, čo pôsobia silnejšie ako okolie a sú to presne oni, pri ktorých v ženách zaúraduje čistá Darwinova teória. Prežije silnejší.

Vedomie o tom, že sa treba množiť so silnými jedincami a rozširovať svoj gén s predispozíciou na  prežitie je tak silne zakorenené v hlbokom podvedomí, že sa ženy stále dokola pýtajú samé seba „prečo on??“. O tom šialenom pocite „ja ho zmením“ už pomlčím, bolo by to na extra článok.

Jedným zo spôsobov, ako nenechať takýchto ľudí riadiť zamestnancov, či niekoho život, má byť nastavovanie transparentného zrkadla. Priama spätná väzba, jasné pravidlá a ich dodržiavanie.

Inými slovami, zavesme na dvere nápis „Kreténom vstup zakázaný“ a spoľahnime sa na ich sebareflexiu. Čo sa stane? Ktovie.

Pekná myšlienka na záver znie: „Mŕtvy človek nevie, že je mŕtvy. Trpia len tí ostatní. Rovnako je to so stupídnymi.“

Netrpte ich. Keď budú kričať, zahrajte hrach o stenu. Keď budú súdiť, nastavte im zrkadlo.

Prežije silnejší.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?