10 zaručených spôsobov ako sa zbaviť zamestnanca

Autor: Ivette Lešundáková | 11.9.2014 o 12:58 | (upravené 11.9.2014 o 21:34) Karma článku: 5,12 | Prečítané:  1446x

Každý manažér to pozná. V jeho okolí sa vyskytuje zamestnanec, ktorý mu z takých, či onakých, nepochybne veľmi rozumných a na príkladoch odôvodniteľných dôvodov nevyhovuje, ale nie je možné sa ho zbaviť. Článok prináša 10 spôsobov, ako ho "zdeptať" tak, že odíde sám. Článok je myslený mimoriadne ironicky, ale i tak sa obávam, že niektorí v ňom uzrú svoju vlastnú realitu.  

1. Hovorte o ňom negatívne, keď nie je v miestnosti.

Táto zaručená technika Vás ukáže vo svetle človeka, ktorý neváha viesť otvorenú komunikáciu o svojich emóciách.

2. Bez diskusie s ním rozhodnite o predelegovaní jeho činností na iné osoby.

Samozrejme, na to musíte mať právomoc, alebo aspoň pozíciu. Tento druh despotizmu sa praktizuje lepšie, keď je neobľúbený zamestnanec na nižšej pozícii. Vaša pozícia tým posilní, pretože názorne demonštrujete, o čom všetkom rozhodujete a nepotrebujete o tom s nikým diskutovať.

3. Keď sa na Vás tento človek obráti s dôverou v citlivej téme týkajúcej sa zamestnancov, pošlite ho do čerta.

Nezabudnite dať najavo, že v každom prípade stojíte za ľuďmi, ktorých ste si vybrali a spochybnite psychiku osôb, ktoré predostreli tento problém. Ukážete, že si stojíte za svojím slovom, nech sa deje čokoľvek.

4. "Opeknujte" sa.

Dobré novinky a zmeny komunikujte na verejných fórach a osobne. Zásadne nekomunikujte zlé správy. Túto nemilú činnosť je ideálne prenechať neobľúbenému zamestnancovi. Dohliadnite aby Vaše meno v diskusii nezaznelo. Okolití ľudia si vás tak zafixujú ako posla dobrých správ, zatiaľ čo toho neobľúbeného sa budú strániť pre jeho schopnosť pomenovať nepríjemné veci.

5. Zakážte mu vykonávať akékoľvek aktivity, pri ktorých sa môže duševne realizovať.

Nezáleží na tom, či to robí dobre. Ak je treba, označte šach za šport, ktorý poškodzuje meno firmy. Jeho prítomnosť na verejných akciách prezentujte ako nevhodnú. Jasne tak ukážete, že zamestnanec bude robiť len to, čo mu schválite Vy osobne.

6. Vyberte si svoj obľúbený okruh ľudí.

Trávte s nimi voľný čas, dovolenky a rôzne akcie. Spomínajte ich pri každej úlohe. Ak je to len trochu možné, vždy spomeňte, že túto úlohu dostal Váš človek práve preto, že onen neobľúbený ju nesplnil. Pokiaľ máte zákernosť v povahe, využite to a povedzte to aj vtedy, keď ste túto úlohu nikdy predtým nikomu nezadali.

7. Ignorujte jeho úspechy.

Nehovorte o nich a nikde ich neprezentujte. Pokiaľ sa však niečo podarilo niekomu z Vašich obľúbených ľudí, dôrazne to odkomunikujte a udeľte pochvalu či ohodnotenie. Súčasne uveďte, ako takýchto ľudí podporujete a tak aj každého, komu sa niečo podarí.

8. Označte ho za neschopného.

Nezabudnite toto tvrdenie potvrdiť vyhlásením, že to hovoria ľudia. Neudávajte dôvody ani nespomínajte konkrétne príklady. Pokiaľ vytrváte a budete to tvrdiť dostatočne dlho na každom fóre, ľudia dajú na Vás a nebudú sa už ani pýtať, čo sa vlastne stalo.

9. Neinformujte ho.

Najmä vtedy, keď by informáciu zo svojej pozície mať mal. Oslabíte tým jeho vplyv a ľudia budú chodiť po informácie len za Vami.

10. Všetky spomínané body robte s mávnutím ruky a dávajte najavo celkový absolútny nezáujem o existenciu o toho daného človeka.

Najhoršie, čo sa Vám môže stať je, že Vás okolie časom prekukne a získate si povesť egocentrika, manipulátora a psychopata. Okolie by sa mohlo postaviť na stranu  neobľúbeného zamestnanca a svoj pozitívny pohľad na Vás bude predstierať len kvôli Vašej vysokej pozícii. Ak ste ale dostatočne vysoko nestane sa vôbec nič. Ovečky, ktoré Vašej hre uveria sa vždy nájdu a ostatných je možné vždy vymeniť (no nie?).

... Ak ste sa v  týchto bodoch našli, vedzte, že sa nesprávate ako manažéri. Je možné, že naopak pôsobíte ako slabý bojovník s vlastnou identitou. Inteligentní ľudia Vás už tým pádom odhalili a Váš vplyv v spoločnosti slabne, čo sa pravdepodobne odráža na atmosfére vo Vašom tíme. Môžete s tým niečo spraviť a to hneď teraz.

Ak máte s niekým problém, pomenujte ho a urobte len jednu jedinú vec.

Povedzte to jemu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?